W PRZYRODZIE

roslinkaFibonacci, tworząc swój ciąg, być może nie przypuszczał, że jest on wyjątkowo lubiany przez naturę. Dostrzeżemy go w muszlach, kwiatach, zwierzęcych rogach, budowie galaktyk, brokułach czy choćby w proporcjach ciała harmonijnie rozwiniętego człowieka. Zacznijmy jednak od roślin w biologii znany jest termin „filotaksja”, który oznacza to samo co „ulistnienie”. Termin ten opisuje sposób w jaki liście rośliny rozrastają się wokół pnia. Filotaksja mówi m.in. tak:

„Gdyby ponumerować gałęzie zgodnie z wysokością na jakiej wyrosły wówczas okaże się, że liczba gałęzi sąsiadujących pionowo jest liczbą Fibonacciego, a ponadto liczba gałęzi pomiędzy gałęziami sąsiadującymi pionowo również jest liczbą Fibonacciego. Jeśli spojrzymy w dół na roślinę wówczas zauważymy, że liście wzajemnie się nie zasłaniają, co umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słońca oraz zebranie największej ilości deszczu, który spływa po liściach do pnia i korzenia.”

(źródło: swietageometria.info)

Okazuje się więc, że ciąg Fibonacciego pozwala uzyskać roślinie kształt idealny. A więc do wspomnianych wcześniej walorów estetycznych dochodzi nam jeszcze jedna właściwość liczby φ, tym razem pozwalająca na uzyskanie optymalnego dla życia i rozwoju rozrostu. Ciąg Fibonacciego możemy znaleźć w innych roślinach np. Nasiona słoneczników tworzą spirale układające się w dwóch przeciwnych kierunkach. W niektórych gatunkach tych roślin jest 21 spiral rozwijających się w jedną stronę i 34 w drugą stronę. Istnieją również gatunki, dla których liczba spiral wynosi odpowiednio 34 i 55. Wspomniane liczby to kolejne wyrazy ciągu Fibonacciego: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55…

slonecznik2 slomecznik1

(źródło: szczyglis.blogspot.com)

Możemy tą zależność zauważyć również tutaj:

stokrotkane4 szyszkaft1

(źródło: szczyglis.blogspot.com)

Jak widać, przyroda opiera się całkowicie na matematycznym modelu uwzględniającym nic innego, jak tylko ciąg Fibonacciego. Nie dotyczy to jedynie ułożenia ziarenek słonecznika, ani sposobu w jaki roślince wyrastają liście, dotyczy to absolutnie wszystkiego, co potocznie nazywamy „przyrodą”.

Więcej na ten temat znajdziecie pod tym adresem.

Dodaj komentarz